SM systém

Metoda SM systém (Stabilizační a Mobilizační Systém) je metoda cvičení a manuálních technik, která se využívá a je vhodná pro lidi s problémy a s bolestmi zad, se špatným držením těla, nebo pro ty, kteří chtějí těmto problémům předejít. Cvičení je vhodné i jako prevence a podpora léčby poruch velkých kloubů a nožní klenby.

Cvičit mohou všechny věkové skupiny od 6 do 100 let, muži, ženy, děti, těhulky, senioři, rekreační i vrcholoví sportovci. Tuto metodu lze využít i jako doplňkový kondiční trénink s cílem předejít přetížení a degeneraci páteře při sportu a nadměrné fyzické zátěži.

Cvičíme sestavu cviků podle MUDr. Richarda Smíška, čímž správně aktivujeme spirální svalové řetězce, které tímto umožňují protahování páteře směrem vzhůru a uvolní tím tlak mezi obratli a umožní tak meziobratlovým ploténkám dostatečnou regeneraci. Špatné návyky (sedavé zaměstnání, jednostranné opakované namáhání, špatné držení těla) způsobují ochabnutí spirálních svalových řetězců a zároveň značné přetížení svalových řetězců vertikálních. To způsobuje nejen bolesti a zatuhlost vertikálních zádových svalů, ale i stlačování jednotlivých obratlů k sobě a přetěžování meziobratlových plotének.